Facebook‘as – draugai, laisvalaikis, niša nusikaltimams ir mirties nuosprendis

Viena populiariausių socialinių medijų, pastaruosius keletą metų įvairiuose informacijos kanaluose linksniuojama ne tik kaip patogus ir interaktyvus virtualaus bendravimo tinkas, bet ir palanki niša tokioms nusikalstamoms veikoms, kaip žmogžudystės, seksualiniai nusikaltimai, sukčiavimas.

Desktop218-metė gyvūnų  mylėtoja iš Australijos Nona Belomesoff priėmė nepažįstamojo kvietimą draugauti Facebook‘e. 22 metų jaunuolis, su auka susipažinęs kitame socialiniame tinkle ir sužinojęs apie jos aistrą gyvūnams, sukūrė netikrą Facebook‘o paskyrą, kurioje, prisistatęs laukinės gamtos organizacijos (Wildlife Information Rescue and Education Service) atstovu, žadėjo merginai išsvajotą darbą gelbėjant gyvūnus.

Pasitikėdama draugu, prisistačiusiu Jason Green (tikras vardas:  James Dannevig), mergina su juo susitiko ne kartą. Šeštojo susitikimo – išvykos į gamtą, neva treniruotis – metu, mergina buvo nuskandinta krūmynuose esančiame upelyje. Už panašius nusikaltimus jau anksčiau teistas užpuolikas nuteistas  21 metams kalėjimo.

Plačiau aprašytą istoriją galite rasti šiuose tinklapiuose:

www.youtube.com, http://www.smh.com.au, http://www.smh.com.au/nsw

Desktop128 metų neįgalus Nicholas Bull, apsimetęs 13-mečiu dailiojo čiuožimo atstovu, kalbino daugelį Facebook‘e užsiregistravusių mažamečių. Pasiskolinęs vienos mergaitės pažįstamo berniuko pravardę, pedofilas (na, vadinkim daiktus jų tikraisiais vardais), užmezgė gana artimus virtualius susirašinėjimo santykius su viena 12-mete.

Pusmetį trukusio bendravimo metu, vyras ne tik siuntė mergaitei žaislus ir saldumynus, bet sugebėjo įtikinti ir mažametės tėvus, neva esąs garsaus šou „Disney on Ice“ čiuožėjas, dėl nelaimingo atsitikimo sėdintis invalido vežimėlyje. Kai mergaitė pagaliau sutiko su tariamu draugu susitikti, pastarasis ją nusivedė į savo viešbučio kambarį ir išprievartavo. Iškrypėlis nuteistas 9 metams kalėjimo, tačiau tyrimas dėl jo nusikalstamos veikos masto vis dar vyksta.

 Istorija plačiau aprašyta šiuose tinklapiuose:
http://www.dailymail.co.uk
http://www.newsshopper.co.uk

    identity-640

Neseniai koledžą baigusios Chrystal Trammel gyvenimas virto košmaru, kai jos virtualią Facebook‘o tapatybę pasisavino 21 metų Rebecca Nakutis. Nukentėjusioji buvo įsivėlusi į teisinį ginčą dėl vaikų globos su “vagilės“ vyru. Dėl šios priežasties R. Nakutis pasisavino svetimą virtualų identitetą ir nukentėjusiosios vardu siuntė grasinančias, chuliganiškas žinutes sau, savo artimiesiems, šeimai ir draugams, siekdama preteksto pateikti legalius kaltinimus. Pranešus policijai, Rebecca Nakutis suimta ir apkaltinta tapatybės vagyste, tačiau nukentėjusi moteris vis dar kovoja prieš legalius suvaržymus matyti savo vaikus ir moka milžiniškas teismų išlaidas.

Istorija plačiau aprašytą galite rasti čia.

Skaitant masę panašių naujienų, norisi tikėti, kad pas mus, Lietuvoje, esti geresnė situacija, vaikai gudresni, konservatyviau auklėti, bet ar tikrai? Na ką, sugalvojau mažytį eksperimentą: sugaišau bene 5 minutes ir sukūriau, Facebook‘o paskyrą su įsivaizduojamo 15-mečio paauglio atvaizdu. Vardą norėjau įdėti Emilijus Stalkeris, bet dėdė Facebook‘as perspėjo, kad taisyklės reikalauja naudoti tikrą vardą. Draugui sutikus, pasiskolinau jo vardą bei pavardę (taip, moderatoriams rūpi, kad tavo vardas tikras, bet  būtent tuo vardu egzistuojančių anketų skaičius – nelabai). Taigi, šiek tiek apipavidalinusi anketą, leidausi į draugų paieškas.

Norėdama susipažinti su bendraamžiais, padariau keletą atradimų:  nustebtumėte kiek 12 – 16 metų panelių savo varde įrašiusios žodelį „miau“. Radau paauglių, kurių draugų sąrašas siekia 900 žmonių, jau nekalbu apie gana įdomiai interpretuotinas profilio nuotraukas arba viršelio antraštes kaip: „S.W.A.G: she wants a gentelman“ ir panašiai. Juokingai graudu pasidarė, kai pranešimai apie priimtą kvietimą draugauti kapsėjo be sustojimo. Kad ir kaip neapgalvotai, tačiau daugiau nei 200 jaunuolių atvėrė man duris į savo privatų gyvenimą… Nejauku, negražu ir nesąžininga būtų buvę ilgiau naršyti po svetimas laiko juostas ir draugų sąrašus.

Didelio moralo čia nelabai reikia, realiame gyvenime rinkdamiesi draugus juos vertiname atidžiai. Norėtųsi palinkėti nepamiršti to paties daryti ir virtualiame lygmenyje. Manydami, jog patys esame saugūs, nepamirškime padrąsinti savo jaunesnius brolius, seseris ir draugus,  sugriežtinti apsaugos nustatymus ir atsargiau tvarkyti  draugų sąrašus.

Jei patyrei emocinį ar fizinį smurtą, pasakok artimiesiems, kreipkis į policiją, susisiek su psichologinę pagalbą teikiančiomis organizacijomis ir svarbiausia – prisimink, TU NESI VIENAS.

Jaunimo_linija_logo pagalbos_linija1

Reklama

Įrašo “Facebook‘as – draugai, laisvalaikis, niša nusikaltimams ir mirties nuosprendis” komentarai: 5

  1. Visų pirma noriu pagirti straipsnio autorę už originalų teksto pateikimą – daug įdomių faktų. Nors faktiniai duomenys labai įdomus ir ištraukti iš užsienio duomenų bazių, kuriose labai retai apsilankome (asmeniškai aš bent jau), tačiau pasigedau autorės asmeninių įžvalgų. Jos atsirado tik einant kalbai apie Fecebook socialinės erdvės tyrimą ir fiktyvios anketos sukūrimą. Nežinau koks straipsnio tikslas – informuoti ar analizuoti, bet betkuriuo atveju trūko kritinio požiūrio į faktus. Galbūt reikėjo pasirinkti siauresnę temą ir ją išplėtoti, o ne bandyti aprėpti žmogžudystes, apgavystes ir prijungti prie viso to facebook’o paskyrų ypatumus. Gal būtų buvę įdomiau daryti vien žurnalistinį tyrimą apie facebook’o jaunuosius vartotojus ir jų bendravimo ypatumus. Beje, tas moralas teksto pabaigoje, mano manymu, labiau panašus į trumpą žinutę visuomenei, nei kaip pastraipa su išvadomis. Nenoriu autorės peikti, bet toks įspūdis man susidarė. Linkiu tobulėti ir atrasti daugiau tokių įdomių faktų.

  2. Straipsnio tikslas ir buvo trumpai apžvelgti (informuoti) apie situaciją, kuo objektyviau pateikti tam tikro lygmens nusikalstamos veikos atvejus, na ir siekiant priartinti tekstą prie mums aktualios kasdienybės subjektyviai “pašniukštinėti“ facebook’o erdvę lietuviškame kontekste. Kita vertus, temos skaidymas ir gilesnis analizavimas- puiki idėja/ pasiūlymas. Malonu, kad skaitote, gilinatės, atkreipiat dėmesį, na, o kritika, tik padeda tobulėti, išvengti klaidų ateityje, pasisemti naujų minčių:)

  3. Labai įdomu, gaila, jog iš tiesų taip vyksta gyvenime, negalėjau neatsiminti Lietuvoje įvykusio įvykio, kur 13-metis nužudė merginą, su kuria susipažino būtent per “Facebook’ą“. Šaunus straipsnis, viskas tiko ir patiko . 🙂

  4. Visų pirma, man labai patiko šio straipsnio pavadinimas. Jis atspindi šio socialinio tinklo gyvenimą. Tikiu, jog kiekvienas lankytojas turi begales Facebook draugų. Bet iš kur gali žinoti, ar tie “ draugai “ nepadarys tau nieko blogo. Kiekvieną dieną juk vyksta nuotraukų, tavo veiklos šniukštinėjimai, tyrinėjimai. Baisu išklausyti nutikusias nelaimes šiame tinkle. Iš tikrųjų, virtualus bendravimas, susipažinimas yra rizikingas. Nežinai, su kuo iš tikrųjų bendrauji.Gal tik su žmogum, kuris nori kažko pikto ir kalbina užsidėjęs kito žmogaus nuotrauką.. Sėdi prie kompiuterio ir lauki, kol kuris nors iš tavo draugų įkels naują nuotrauką, į kurią galėsi pasižiūrėti, gal pakeis savo statusą. Iš kitos pusės pažvelgus, čia gali laisvai susirasti žmogų, kurio tau skubiai reikia. Facebook yra priklausomybė, jis ir mane įtraukė į savo painiavą, tačiau jei staiga jį panaikintų, aš nepsigesčiau šio internetinio puslapio.

  5. Visų pirma, norėčiau pagirti straipsnio autorę už išties įdomų, aktualų ir “įtraukiantį“ straipsnį. Šiuo metu “Facebook’as“ tampa mūsų gyvenimo sudedamąja dalimi ir aš tikiu ir žinau, kad ne vienas iš mūsų neįsivaizduojame dienos, per kurią nepatikrintume savo anketos, taigi akivaizdu, kad esame priklausomi nuo šio socialinio tinklo. Aš ir pati pastebiu, kad vis daugiau ir daugiau paauglių naudojasi “Facebook“ paskyra, kviečia į draugus ir mėgsta save reikšti, kelti kartais net juoką keliančias nuotraukas, ieškoti rimtų santykių, o juk žinome, kokie tokio amžiaus vaikai yra patiklūs ir naivūs, todėl tokios tikros, neišgalvotos, gyvenimiškos istorijos verčia susimąstyti. O dar geriau būtų, kad tokį straipsnį perskaitytų ir patys paaugliai. Ne tik perskaitytų, bet ir “įsidėtų“ ką nors į galvą 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s