Lieknėjame kartu/be Facebook

Kas tik nekalba apie sveiką kūną, taisyklingą mitybą, sportą ir viską, kas daro žmogų gražų. Bet argi žmogus tik kūnas?  Atsakydama į šį klausimą “ne“, kviečiu pasvarstyti, kodėl ir kokios dietos reikia mūsų protui ir sielai   nepaliaujamai stiprėjant ryšiams su socialiniu portalu „Facebook“.

Sveika siela – sveikas kūnas. 

media_diet

Ne visi, persisotinę ir kalorijas pavertę papildomais kilogramais ant kadaise stangraus ir liekno kūno, imasi drastiškų priemonių – badavimo. Dieta nėra badavimas, tačiau, manau,  itin valingas pasiryžimas kardinaliai pakeisti savo mitybą, dėl ko didžioji dalis dietų sulaukia gausybės kritikos. Kitos gi, vedančios į sveiką mitybą, yra ne pigios nei laiko, nei piniginės klausimu. Kas šiam pasauly gali leisti sau kas valandą ar dvi gamintis po užkandį, pirktis daržoves, vaisius, tinkamai viską paruošti, o jei dar šeima, darbas ar augintiniai tarsi didžiulis lietaus debesis kabo virš galvos vis keldamas rūpestį?

Be abejo, yra tokių, galinčių sau tai leisti, tačiau kita dalis žmonių renkasi alternatyvą – sportą ar aktyvų laisvalaikį. Aišku, nereikia visko piešti kontrastingom spalvom; neva minėtas būdas sveikam kūnui ir sielai yra tik JUODA, o štai sportas – pats efektyviausias ir balčiausias iš visų. Iš tikrųjų kompromisas ir harmonija yra atsakymas į visus klausimus.  Taip, kaip reikia sveikai gyventi taisyklingai maitinantis ir prižiūrint mūsų kūną, taip privalu ir investuoti į save kaip į mąstantį ir jaučiantį individą kontroliuojant tai, kas patenka į mūsų sąmonę bei pasąmonę.

Perteklius.

Per kelis metus nepastebimai išpopuliarėjus socialiniams tinklams, pritraukus vis daugiau ir daugiau nekategorizuojamų klasių žmonių, šiandien priėjome ribą, kuomet noriu pasakyti STOP. Tiesiog taip paprastai. Sustokit, žmonės, minutei, akimirkai stabtelėkit ir pažiūrėkit į save iš šalies. Įvertinkit, kas jūsų gyvenime svarbiausia: ar surinkti kuo daugiau like‘ų, ar išsaugoti realų kontaktą ir tikro bendravimo jausmą? Ar pasidžiaugti su vaikinui/merginai paruošta staigmena dviese, ar pranešti tiems, kurie galiausiai tik pavydžiu žvilgsniu palydės ar stengsis perspjauti tave kitoje „dalinimosi“ rungtyje…

Taip, skaitantys šias mano mintis ir „amerikonizmo“ paveikti tikriausiai norėtų drėbti „bullshit“, bet noriu užbėgti įvykiams už akių ir pasakyti, jog suprantu, kad nesu pirma apie tai prabilus, nesiekiu analizuoti Facebook‘o daromos įtakos asmeniniams žmonių gyvenimams ir įvairių lygių, tipų santykiams ir panašiai. Apie tai netgi magistrinius darbus žmonės jau rašo…  Čia ir dabar aš noriu pateikti mane privertusių susimąstyti pavyzdžių.

Gloria Facebook‘ui.

Ne veltui savo kalbą pradėjau pateikdama metaforą renkantis alternatyvas. Persisotinę virtualaus pasaulio, šiuo atveju, kalbu apie Facebook‘ą, mes galime pasirinkti, kaip kažką pakeisti. Aišku, norint kažką pakeisti, privalome suprasti ką, ir turėti tam valios bei noro. Kaip kovojant su papildomais kilogramais, taip ir su grėsmingu vartojimu ir įsisiurbimu į tą dirbtinę pasaulio transliaciją.

Didelių pastangų man susivokti nereikėjo, pavyzdžiai patys pasiekė. Ir tikrai ne per Facebook‘o puslapį, o per mano vienintelį atsipalaidavimo ir pabėgimo nuo socialinių tinklų triukšmo būdą – MUZIKĄ! Mane išgąsdino radijuje vis dažniau skambančios dainos tekstas:

„Kažkodėl ir vėl
Tau spaudžiu „patinka“
Ar žinai kodėl Tau šypsena tinka?

„Like“, „like“
Spaudžiu tau „like“
„Like“, „like“
Šiandien spaudžiu tau „like““

Aš tiesiog negalėjau patikėti… Ir tai atlikėjo, vardu Nedas Šiuipys, kūrinys. Ar galima tai pavadinti kūriniu? Subjektyvu, tačiau be galo liūdna, kad net tokios išraiškos priemonės, kaip muzika, tampa „sufacebook‘intos“. Juk daina irgi turėtų nešti žinią bei jausmą!
Nerekomenduoju, tačiau norintiems įsitikinti ar patikrinti, suteikiu informacijos čia.

Išgirdus šią dainą, prisiminiau ir kitą dainą, dėl kurios labiau norėčiau pasidžiaugti lietuvių originalumu. Gal ir neskoninga, tačiau veiksminga reklama, kurioje „mano ilgos blakstienos drasko Facebook‘o sienas“ parodo mūsų protams vis labiau reikalingos mankštos.
Pildyk Akvilina „Aš dainuoju“

Nebevalgom ir bėgiojam

Atėjo laikas, kuomet „stop“ sako vis daugiau žmonių. Kaip atsaką į aptartas dainas, norėčiau pateikti ir  išryškinti dar labai mažai vertinamo repo žodžio teisingumą ir stiprumą: „technologijos jau net po oda lenda, iš kas antro stendo iššoka, sako „pirk mane““.
Tie geresni“ „Virtuvė“.

Savo pretenzijas ir įžvalgas dainose apie Facebook‘ą reiškią dar keliolika milijonų žmonių. Šį skaičių – 12 100 000 man parodė Youtube internetinis puslapis paieškos laukelyje parašius „facebook song“.  O kur dar įvairūs klipukai, kurio geriausias pavyzdys – tylus vaikinas su Facebook‘o gyvenimo aiškinimu ir ironiškais pavyzdžiais – įvertinti patys galite čia.

facebookYra žmonių, kurių samprotavimai, kodėl vertėtų laikytis Facebook dietos, pasiekė mane per draugus. Štai vienas lietuvis, Linas Matulis, savo blog‘e siūlo kurti vertę už Facebook ribų, ir galvojimą, kad Facebook‘as kažkurią dieną ims ir praskaidrins tavo gyvenimą, užtarnaus tau pagarbą ir pažers galimybių puokštę, pakeisti realių veiksmų planu. Aiškiai, trumpai ir efektyviai – Linas Matulis.

Gyvenkime sveikai

Pavyzdžių, rodančių, jog sąvoka „facebook dieta“ išrasta jau seniai, yra nemažai. Tai reiškia, kad žmonės mąsto, suvokia ir veikia, tai reiškia, jog šios socialinių tinklų inovacijos įtaka darosi grėsminga. Badauti nereikia, tačiau imtis aktyvios veiklos šiam įpročiui mažinti, tikrai siūlau. O kaip? Galbūt tai bus tos pãčios dainos apie jūsų santykį su Facebook‘u, o gal tiesiog elementarus sportas.

Reklama

Įrašo “Lieknėjame kartu/be Facebook” komentarai: 5

  1. Na, straipsnis tai super. Man asmeniškai begalo patiko išsireiškimai toke, kaip “feisbuko dieta“ , “nereikia badauti“. Idealiai susiderino sulyginimas dietos kūnui ir dietos sąmonei. Dedu pliusą, privertė susimąstyti ir nusišypsoti . 🙂

  2. Kiekvieną dieną prisijungti prie facebook tampa įpročiu, net pats nustembi jok tik įsijungęs kompiuterį pirmiausia ten apsilankai. Šio įpročio būtina atsisakyti, pakeisti kitokia, naudingesne, įdomesne, aktyvesne veikla.

  3. Malonu sulaukti teigiamų įvertinimų, o labiausiai džiugina tai, kad mano mintys ne tik pasiekė Jus, bet ir sutapo. O, žinokit, šį įprotį kasdien dalyvauti netikrame paskalų, pavydo, kartais užgauliojimų pasaulyje man pavyko nesunkiai sumažinti. Nei naudos, nei poreikio tam nejaučiu. Pasaulis tikrai įdomus! Tačiau neneigiu ir to fakto, kad visai atsisakyti šio įpročio ne tik kad nepavyktų dėl nenoro ar mažai dedamų pastangų, bet ir dėl to, kad komunikacijai su aplinkiniu pasauliu šis socialinis tinklas padeda labiau, nei kad visų užmirštami el-paštai ar kartais ir telefonai.

  4. Facebook socialinis tinklas iš tiesų užima didelę dalį mūsų laiko. Autorė pateikia tikrai vaizdingų pavyzdžių, kuriais stengiamasi pasijuokti iš žmonių, kurie darosi priklausomi nuo facebook’o, stengiasi draugų dėmesio ir pripažinimo (kuo daugiau like tuo labiau vertinamas esi), tačiau yra ir kita medalio pusė. Sutinku, kad viskas, kas per daug yra nesveika, tačiau, facebook’as studijuojant universitete padeda neatsilikti nuo to, kas vyksta ne tik aplinkui, bet ir universiteto gyvenime. Pvz.: mes su grupiokais esame susikūrę grupę, kurioje dalinamės svarbia studijų informacija, įdomiais renginiais į kuriuos norime kartu nueiti kartu ir pamatyti ką nors įdomaus. Taigi, manau, kad facebook’as yra puiki bendravimo priemonė, leidžianti sužinoti naujienas. Pats straipsnis pateiktas įdomiai, išsamiai, lengvai skaitomai.

  5. Tikrai taip, yra ir kita medalio pusė, dėl ko visiškai to vartojimo atsisakyti ir nesiūlau, o pateikiu įžvalgas, kurios šiek tiek baugina gyvenant realiame pasaulyje. Bet kokiu atveju, dėkoju už nuomonę.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s