Karo menas: Naujausia aviacijos technika JAV

Vos ne kasdien girdime frazę „naujausios technologijos“, tačiau su kuo mums tai asocijuojasi? Tikriausiai kompiuteriais, mobiliaisiais telefonais, ryšio perdavimo priemonėmis. Vienas, kitas pagalvoja apie medicinines naujoves. Karas vyko nuo neatmenamų laikų. Dėl teritorijos, resursų, informacijos, politikos, ar tiesiog nesuderinamų interesų. Karyboje naudotus kardus, arklius ir lankus pakeitė šaunamieji ginklai, tankai ir lėktuvai. Viskas atsinaujina. O pusė, turinti naujausias ir priešui nežinomas technologijas, valdo situaciją.

Artimiausia mums, lietuviams, karo patirtis yra II pasaulinis karas vykęs 1939 – 1945m. Galbūt todėl mūsų mintyse yra įstrigę sovietiniai tankai ir kariniai lėktuvai, kurie labiau asocijuojasi su „kukurūznikais“ nei naikintuvais. O naujausius karinius išradimus mes matome tik filmuose. Galbūt ta gili karo ir okupacijos žaizda ir neleidžia mums priimti informacijos apie „žudymo mašinas“. Tačiau pamėginsiu praskleisti tą paslapties šydą ir pateikti keletą naujausių JAV išradimų galinčių radikaliai pakeisti karo eigą.

Kaip žinome, kas valdo orą, tas valdo ir karo lauką. Valdyti oro erdvę teritorijos, kurioje vyksta konfliktas, suteikia beveik absoliutų pranašumą prieš oponentą. Tuo atveju galima kontroliuoti judėjimą, neleisti priešui dalintis informacija tarp savo punktų, neleisti jiems koordinuotai veikti. Bet kaip tai padaryti priešo teritorijoje, kur knibždėte knibžda karinių aviacinių bazių, bei priešlėktuvinės gynybos stočių? Ar įmanoma smogti priešo svarbiausiems informaciniams ir kariniams objektams jam net nespėjus pastebėti, jog yra pažeista jų oro erdvė?

Pristatau du naujausiomis technologijomis apginkluotus, radarų nefiksuojamus, ateities karyboje vedlius lėktuvus.

  • Northrop Grumman B-2 Spirit: Block 30

B2 Block 30

Daugiau nei dešimtmetį baimę siejęs Serbijoje,  Irake ir Afganistane šis bombonešis sulaukė naujausio papildymo. Geriausiai šis bombonešis žinomas dėl savo Stealth technologijos, dėl kurios jo negali susekti joks radaras. Nepasiekiamas net žemė – oras tipo raketoms, ko negali matyti – to negali numušti. Tokia logika vadovaujantis šis lėktuvas sėkmingai buvo panaudotas Libijoje 2011m. nuginkluojant Libijos priešlėktuvinės ginybos skydą.

Dviejų pilotų valdomas B – 2 vienos misijos metu gali nesunkiai apskrieti visą pasaulį. Rekordas – daugiau nei 44 valandos ore, kovinėje padėtyje. Todėl gali pasiekti bet kokį taikinį, jį subombarduoti ir nepastebėtas grįžti į bazę. Pirminė paskirtis buvo laikoma branduolinio ginklo panaudojimui, tačiau pastebėjus lėktuvo sugebėjimus buvo modifikuotas nešti net kelis šimtus įvairaus diapazono bombų. Kad liktų nepastebėtas visas korpusas padengtas specialia, radaro signalus sugeriančia medžiaga, o kad pasislėpti nuo infra-raudonųjų spindulių detektorių, varikliai ir išmetamųjų dujų angos įmontuotos viršutinėje lėktuvo dalyje.

Pirmųjų bandomųjų skrydžių metu dėl savo netradicinės formos buvo neretai laikomas NSO, todėl JAV tarnybos sulaukė kelių šimtų pranešimų apie pastebėtą NSO.

Šis naujausiomis technologijomis apginkluotas, nematomas bombonešis yra didžiulis postūmis oro erdvės karinių technologijų raidai.

  • Lockheed Martin F-22 Raptor

f22_raptor_4

Šis penktos kartos naikintuvas savo technologijomis pralenkęs savo pirmtaką  F-15 Eagle, turėtų užvaldyti oro erdvę. Kadangi naujausios priešlėktuvinės gynybos sistemos naudoja raketas daug greitesnes už daugumą senesnės kartos naikintuvų, dominuoti ore be radarus blokuojančios technologijos praktiškai neįmanoma. Šis „Stealth fighter“ tipo naikintuvas turėtų tapti didžiausia problema priešo gynybinėms pajėgoms, net pastebėtas radarų savo manevringumu ir greičiu viršijančiu 500 metrų per sekundę lygioje padėtyje gali nesunkiai išvengti ar pabėgti nuo jį besivejančios raketos ar kito naikintuvo. Šiuo metu skaitomas kaip manevringiausias naikintuvas. Nors neišbandytas tikroje kovoje, JAV karinių oro pajėgų liaupsinamas kaip labiausiai baimę sėjantis naikintuvas, kada nors sukurtas. Apginkluotas naujausiomis radarų ir taiklumo technologijomis F-22 bombų ir raketų pataikymo procentas viršija 92. Dvi 450kg sveriančios bombos, keturios, į šilumą reaguojančios, išmaniosios oras – oras tipo raketos ir pabūklas idealus kovai ore su kitais lėktuvais. Ką jau bekalbėti, jog be didesnių pakeitimų gali disponuoti branduoliniu užtaisu. Dėl savo nepastebimumo sugebantis vienu metu kovoti net su keliais naikintuvais.

Didelės žiniasklaidos kritikos sulaukę Jungtinių Valstijų Oro Pajėgų vadovai paaiškino, jog per 2011m. konfliktą Libijoje, F-22 nebuvo panaudoti, dėl slaptumo, bei didžiulių eksploatacijos išlaidų.

Nors šie du lėktuvai, jau dabar tituluojami kaip geriausi savo srityse, jiems ant kulnų lipa rusų bei kiniečių naujausi išradimai, kurie šiuo metu yra aktyviai slepiami. Amerikiečių Lockheed Martin F-35 Lightning II ir rusų Sukhoi PAK FA T-50, nors prototipai, jau dabar lyginami su F-22.

Šiais laikais išrasti ginklai ir šarvai mums yra sunkiai suvokiami, patekę į ne tas rankas, gali tapti masinio naikinimo ginklais, arba gali apsaugoti, išgelbėti daugybę gyvybių. Taip pat galima palyginti ir valstybes – agresores ir gynybinius blokus. Tačiau toliau tobulindami ginkluotę, galime drąsiai teigti, jog, galbūt, neužilgo, išsinaikinsime patys…

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s