Karo menas 2: Efektyviausi ateities ginklai ir šarvuotė

Praeitoje savo „mini blogo“ dalyje aptariau XXI amžiaus aviacijos gigantus, o kas būna po oro antskrydžių? Pašnekėkime apie artimą kovą. Artimas kontaktas visą gyvenimą siejo baimę civiliams, kariškiams, o ypač, jų šeimoms. Turėti pranašumą artimoje kovoje reiškia būti geriau pasiruošus tam, turėti vietos išplanavimą, profesionalią komandą, apsisaugojimo priemones, o ką jau kalbėti apie ginkluotę…

Ar esate girdėję apie šratinį šautuvą (angl. Shotgun)? Taip, juos dažnai naudoja policija, greito reagavimo būriai. Jie yra idealūs artimai kovai, nes vienu šūviu paleidžia daugybę šratų, plačiu spektru, kurie, dažniausiai, būna mirtini. Mažoje erdvėje, trumpu atstumu dominuojantys, tačiau, tik padidėjus nuotoliui, praktiškai, beverčiai. Šie ginklai taip niekada ir nebuvo pritaikyti platesniam kariniam panaudojimui.

  • Auto Assault – 12

aa-12-combat-shotgun-frag-12-automatic-0

AA-12, kelis dešimtmečius tobulintas ginklas, turėtų tapti revoliucija miesto susirėmimuose. Vienkartinio šūvio, pusiau automatinis, arba, PILNAI automatinis, beveik jokios atatrankos neturintis shotgun‘as gali sunaikinti bet ką savo kelyje. 300 šūvių per minutę? Shotgun‘ui? Ar tai įmanoma? Pasirodo taip. Nepaisant to, kad gali šaudyti daugybę skirtingo tipo ir paskirčių turinčias kulkas, naujausias išradimas „FRAG-12“ – granatos tipo išmanioji kulka, turinti tris skirtingas paskirtis – High Explosive – itin stiprios detonacijos, HEAP – šarvus skrodžiantis ir HEAB – nustatyto laikmačio detonacijos, sprogstančios ore prieš, arba po, pramušant kliūtį. Ši kulka sugeba viršyti 180 metrų nuotolio ribą, kas ankščiau, buvo neįmanoma tokio tipo ginklams. Šį šautuvą, be abejonės, galima pavadinti ir miniatiūriniu granatsvaidžiu.

Frag12

Bet, kuo, be savo statistikos, jis gali būti toks išskirtinis? Sienos, apkasai, įvairiausia priedanga – šis ginklas gali „eiti“ kiaurai bet ką, todėl šturmui ateityje bus nepamainomas įrankis. O kadangi pagamintas iš septynių nerūdijančio plieno atmainų komponentų, AA-12 gali būti naudojamas bet kokio klimato sąlygomis, o ir palaikius jį vandenyje, iškart galima naudoti pilnu pajėgumu.

Kita tema – šarvuotė. Tikrai dauguma esame girdėję apie įvairiausius poletileno, anglies pluošto neperšaunamas liemenes, bet yra problema. Jos gali būti neperšaunamos, tačiau smūgio jėga gali būti pakankamai galinga mirtinai sužeisti žmogų, net neperšovus šarvų. Viena naujausių ir, tikriausiai, efektyviausia apsauga nuo kulkų žavi net savo pavadinimu – Dragon Skin (liet. Drakono Oda). Pavadinta dėl silikono karbido1 keraminių plokščių išdėstymo, lyg žvynų.

Dragonskin

Kuo gi ši apsauga tokia ypatinga?  Be abejonės, ji realiai neperšaunama, tačiau plokščių išdėstymas yra pagrindinis faktorius jos efektyvumui. Kulkos ir liemenės susidūrimo taške plokštės ne tik sulaiko kulką, nepraduriant šarvų, tačiau ir išsklaido smūgio bangą kitoms, ją remiančioms plokštėms, taip padalindamos smūgio jėgą viena kitai ir radikaliai sumažina galimybę būti sužeistam. History ir Discovery televizijos kanalai atitinkamose laidose testavo šiuos šarvus, rezultatai buvo neįtikėtini – „Kalašnikovo“ 7,62mm ir  M4 5,56mm kalibro kulkos buvo neefektyvios prieš šią apsaugą, bet to neužteko, šarvų nepažeidė ir kovinė granata.

Nors plačiai naudojami šie šarvai vis dar nėra, „drakono oda“ jau buvo naudojama Irake, juos naudoja kai kurie JAV greitojo reagavimo būriai bei CŽV. O ateityje turėtų ir būti nepamainoma apsauga daugelio žmonių gyvybėms.

————————————————————————————————————————————————————————

1Silikono karbidas – tai dažniausiai dirbtiniu būdu išgaunamas mineralas, kuris naudojamas abrazyvinėse medžiagose, gaminant neperšaunamas liemenes, keramikinius automobilių stabdžių diskus, aukštos įtampos elektros stotyse ir t.t.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s